Tento článek navazuje na nedávný příspěvek “Vše potvrzeno-změna ve vedení města nebude”.
V předešlém příspěvku jsme vás informovali o průběhu ustavujícího zastupitelstva města a schvalování orgánů samosprávy města.
Pojďme se ještě krátce zastavit u subjektu, který podržel stávající trojkoalici Naše Beskydy (5) + ČSSD (3) + KDU-ČSL (2) u moci.
Je to SNK-FREN s lídrem panem Leo Bartošem. Toto nové sdružení skončilo ve volbách na 7., tedy předposledním místě. Však také lídr sdružení netajil velké zklamání z tohoto výsledku. Nebyl by to ale dobrý taktik a obchodník, aby i z této situace nevytěžil maximum.
Zatímco se ostatní volební subjekty se po volbách, více nebo méně, zcela jasně vymezovaly, jak a s kým jsou rozhodnuty naplňovat své volební záměry, hospodaření a rozvoj města, pan Bartoš dlouze vyčkával a spekuloval, hájíce se tím, že o všem rozhoduje grémium jejich sdružení.
Po volbách uplynul více jak týden a stále nebylo známo rozhodnutí SNK-FREN, přičemž jejich grémium schválilo pana Bartoše jako jediného, kdo může za ně poskytovat informace. Nikdo z lídrů ostatních nezávislých vyjednávajících stran nedostal do ustavujícího zastupitelstva, a ani po něm, žádné vyjádření k nabídce na koalici.
Ponechávám bez komentáře, jen se domnívám, že základním atributem vztahu a partnerské spolupráce je komunikace. Nás za partnery od počátku asi nepovažoval či nepotřeboval.
Dodnes také zůstává otázka, na jaké platformě toto sdružení vzniklo. Sdružení přece musí mít svůj záměr, svou orientaci. SNK-FREN však nic takového svým voličům nedeklarovalo. A nejsem si jist, zda na takovou otázku by podali vysvětlení alespoň samotní spolukandidáti SNK-FREN.
Je všeobecně známo, že toto sdružení vzniklo až na základě neúspěchu sestavit frenštátskou kandidátku pro tyto komunální volby pod hlavičkou hnutí ANO, kde patronem byl člen hnutí ANO pan Jiří Buřt. Někteří občané ve městě dokonce dostali do své poštovní schránky leták, zda by nechtěli za toto hnutí kandidovat. Posléze bylo přímo z krajského štábu deklarováno, že lídrem na této kandidátce ve Frenštátě bude pan Leo Bartoš. Hnutí ANO však také provedlo kádrování a prověřování svých případných kandidátů do těchto komunálních voleb. Pak jsme už o kandidátce hnutí ANO ve Frenštátě neslyšeli. Záhy se však ukázalo, že ve Frenštátě pan Leo Bartoš zakládá další nové sdružení nezávislých kandidátů. Navíc s podobným názvem “FREN”. Obavy, že lidé ve městě budou trochu zmateni, ale hlavně se jim budou naše sdružení plést, nebyly vůbec liché. A aby sdružení FREN všemu nasadilo korunu, poté co jsme udělali pro občany předvolební anketu, přišli i oni se shodnou anketou, navíc anketní urnu ve vestibulu Kyčery umístili k té naší.  O zmatku v hlavách občanů svědčí i to, že v naší urně jsme pak nacházeli anketní lístky s hlavičkou sdružení FREN. Určitě tomu bylo i opačně.
Největší zklamání však nastalo až zjištěním, že se toto sdružení, patrně ze zištných důvodů, přiklonilo ke stávající trojkoalici. Je to vlastně i odpověď na nám často pokládanou otázku, proč jsme my všichni nezávislí neudělali jednu silnou kandidátku. (Mimochodem i Naše Beskydy šly do těchto voleb jako sdružení nezávislých kandidátů.)
V souvislosti s povolebním uspořádáním ve městě jsem si toho vyslechl hodně. Od těch, kteří mi sebevědomě zase vmetli do tváře, že to přece říkali, že se tady nic nezmění a že ti u moci si to zase ohlídají a v nejhorším si někoho přetáhnou a vždycky se nějaký takový prospěchář najde. V minulých volbách nás vyškolil pan Zdeněk Šmajstrla a nyní jsme se prý naivně domnívali, že pan Bartoš by riskoval své dosavadní dobré zázemí u města a své nadstandardní vztahy s vládnoucími Našimi Beskydami v Trojanovicích.
Co k tomu říci. Nejsem takový pesimista a nevzdávám to. Přece nejsou všichni takoví prospěcháři, aby naše město ždímali jen pro svůj blahobyt. A stále zastávám názor, že lidé nejsou bezmocní a bezbranní. Jen musí přemoci svou apatii a něco udělat. Alespoň přijít ve volbách se svým hlasem. Letos více než 60% spoluobčanů zůstalo doma a k volbám nepřišlo. Necelých 40% tedy rozdalo karty a 4 roky se podle nich bude v našem městě hrát. To, jak úspěšně si každý zvolil své trumfy, se určitě ještě uvidí.
První velký tah udělalo SNK-FREN a my se, nejen jejich voličů, ptáme: Nejste trochu zmateni už na začátku?  Napište nám !

Za NEFRK Ing. Čestmír Mikeska